Loading...
Toksyna botulinowa / Botox we Wrocławiu 2020-01-09T10:15:24+00:00

Toksyna botulinowa / Botox we Wrocławiu

Toksyna botulinowa znana jest w medycynie estetycznej od wielu lat . Stosuje się ją głównie w celu osłabienia siły nadaktywnych mięśni mimicznych, co prowadzi do redukcji zmarszczek.

Stosowanie toksyny botulinowej to bezpieczny, skuteczny i mało inwazyjny zabieg, dzięki któremu możemy wygładzić zmarszczki wokół oczu (tzw. kurze łapki), pionowe zmarszczki okolicy gładzizny (tzw. lwie zmarszczki), poziome zmarszczki czoła, zmarszczki skóry nosa, nad górną wargą (tzw. zmarszczki palacza), możemy również wykonać korekcję opadających kącików ust, fałdów podbródka, fałdów nosowo-wargowych, linii żuchwy, zmniejszyć pierścienie Wenus  (poziome zmarszczki szyi) oraz wykorzystać do leczenia nadpotliwości czy bruksizmu.

W naszym gabinecie używamy sprawdzonej toksyny botulinowej –preparatu Botox firmy Allergan. Zabieg jest przeprowadzany po konsultacji lekarskiej, polega na podaniu przez bardzo cienką igłę indywidualnie dobranych dawek toksyny w miejsca wymagające korekcji. Znieczulenie możliwe, ale nie jest konieczne. Zabieg trwa około 20 minut. Po zabiegu może wystąpić niewielkie zaczerwienienie i obrzęk, lokalna tkliwość czy zasinienie, które ustępują samoistnie w krótkim czasie. Pacjent przez 2 godziny po zabiegu nie powinien się kłaść i schylać, należy unikać ekspozycji na słonce, gorących kąpieli i sauny. Ostrzykiwane mięśnie należy po zabiegu intensywnie napinać (np. marszczyć czoło), ale nie należy masować skóry.

Pełny efekt działania Botoxu występuje od 10 do 14 dni po zabiegu i utrzymuje się około 3-5 miesiące. W przypadku leczenia nadpotliwości działanie utrzymuje się do 12 miesięcy.

Przeciwwskazania:

 • schorzenia nerwowo-mięśniowe
 • stosowanie amino glikozydów (gentamycyna, streptomycyna, kanamycyna) , sukcynylocholiny , D-penicylaminy, leków immunosupresyjnych, leków zmniejszających krzepliwość krwi (np. Aspiryna, Ginko biloba)
 • miastenia gravis
 • ciąża i laktacja
 • alergia na substancje preparatu

Czym jest toksyna botulinowa?

Substancja ta, zwana również botuliną, botoksem lub jadem kiełbasianym, to bakteryjna egzotoksyna, która wstrzyknięta w mięsień, uniemożliwia jego kurczenie się. Dzieje się to, ponieważ hamuje wydzielanie neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekazywanie połączeń między nerwami a unerwianymi przez nie mięśniami. W zabiegach medycyny estetycznej, które przeprowadzamy w naszym gabinecie we Wrocławiu, botoks podaje się punktowo, w bardzo małym stężeniu, powodując relaksację i zmniejszenie aktywności mięśni mimicznych. Niewielkie dawki nie wpływają na inne elementy układu nerwowego, a potrafią w kilka sekund wygładzić twarz.

W latach siedemdziesiątych XX w. botulina okazała się przełomem w leczeniu różnych chorób neurologicznych i zeza. Mimo że jest silnie trującą substancją, niewielkie jej stężenia, używane w medycynie estetycznej nie powodują zagrażających życiu skutków ubocznych.

Podstawowe wskazania

Toksyna botulinowa w szczególności umożliwia zlikwidowanie zmarszczek dynamicznych, czyli takich, które pojawiają się w wyniku nadmiernej mimiki twarzy. Dlatego bardzo ważne jest, by zastosować botoks przed przekształceniem się zmarszczek dynamicznych w zmarszczki statyczne, widoczne nawet na całkowicie nieruchomej twarzy. Za późne potraktowanie zmarszczek botoksem sprawi, że utrwalone linie będą widoczne na skórze.

Zabieg botoksem w szczególności osobom, które mają problem z:

 • poziomymi zmarszczkami na czole,
 • zmarszczkami między brwiami (tzw. „lwia bruzda”),
 • zmarszczkami wokół oczu,
 • opadającymi powiekami i brwiami,
 • zmarszczkami u nasady nosa,
 • zmarszczkami marionetki,
 • zmarszczkami na brodzie i szyi,
 • uśmiechem dziąsłowym,
 • kwadratowym kształtem twarzy,
 • (zgrzytaniem i zaciskaniem zębów),
 • nadpotliwością dłoni i stóp.

Jak wygląda zabieg?

Przeprowadzany w naszym gabinecie we Wrocławiu zabieg wstrzyknięcia botoksu trwa bardzo krótko i zależy od liczby punktów iniekcji na twarzy. Optymalny czas trwania terapii to 20 minut.

Zakończenie zabiegu nie wiąże się z okresem rekonwalescencji, ponieważ pacjent może od razu wrócić do normalnego funkcjonowania. Ważne jednak, by pamiętał o ćwiczeniu mięśni.

Efekty pojawiają się po tygodniu i utrzymują się około pół roku, kiedy zabieg należy powtórzyć.

Efekty działania

Koniec ze zmarszczkami dynamicznymi

Zastosowanie toksyny botulinowej na zmarszczki dynamiczne przynosi najlepsze efekty, ponieważ działa prewencyjnie, nie pozwalając na ich utrwalenie się. Ponieważ u każdego pacjenta proces pojawiania się zmarszczek przebiega inaczej, warto umówić się na indywidualną konsultację z lekarzem medycyny estetycznej, który wskaże obszary koncentracji nadmiernej mimiki, takie jak marszczące się czoło czy linie powstające w wyniku unoszenia brwi. Jedną z podstaw zabiegu jest to, by podczas stosowania botoksu nie doprowadzić do zaniknięcia mimiki twarzy.

Czoło znów gładkie

Odpowiednie zastosowanie toksyny botulinowej to gwarancja poprawy niedoskonałości z okolic czoła. Pacjenci najczęściej decydują się na zniwelowanie pionowej zmarszczki między brwiami, nazywanej „lwią bruzdą”, która nadaje twarzy groźnego wyrazu. Częstym zabiegiem jest także wygładzanie zmarszczek poziomych, sprawiających, że osoba wygląda na zmęczoną. W naszym gabinecie we Wrocławiu za pomocą botoksu wygładzamy bruzdy i zmarszczki czoła, ale nigdy nie doprowadzamy do pozbawienia pacjenta naturalnej mimiki twarzy.

Przywraca otwarte spojrzenie

Wiek, mrużenie oczu, spędzanie czasu na słońcu bez okularów — to wszystko powoduje powstawanie drobnych zmarszczek w kącikach oczu, które niestety nie każdemu dodają uroku. Dlatego warto je usunąć za pomocą botoksu i przywrócić sobie spojrzenie nieotoczone siecią niedoskonałości.

Co więcej, otwarte spojrzenie uzyskuje się, poprzez podanie preparatu w rejonach mięśnia czołowego i mięśni okrężnych, pozwalając zniwelować opadającą powiekę lub brwi. Ważne jest, że zabieg pozwala zachować ruchomość czoła, ponieważ nie wpływa na funkcjonowanie mięśnia czołowego.

„Nie” dla zmarszczek króliczych i zmarszczek marionetki

Zmarszczkami króliczymi określa się bruzdy pojawiające się u nasady nosa podczas poruszania nim i jako zmarszczki mimiczne mogą zostać zniwelowane za pomocą botuliny.

Z kolei zmarszczki marionetki to pionowe linie biegnące od kącików ust w dół do koniuszka brody, które pojawiają się w miarę starzenia się skóry. Ponieważ nadają twarzy smutnego wyrazu, traktuje się je botoksem, dzięki któremu znikają.

Szybki sposób na odmłodzenie okolic ust

Wystarczy kilka iniekcji, aby pozbyć się zmarszczek pojawiających się w wyniku nadmiernej aktywności okolic ust. Jednak są to zmarszczki, które stają się coraz bardziej widoczne z wiekiem, dlatego często należy połączyć terapię toksyną botulinową z zastosowaniem kwasu hialuronowego oraz zabiegów zagęszczających skórę. Co więcej, zastosowanie toksyny botulinowej jest także skuteczne podczas zmagania się z opadającymi kącikami ust.

Nadaje twarzy łagodniejszego wyglądu

Wiele osób zmaga się z problemem kwadratowego kształtu twarzy, przez który wydaje się ona zbyt masywna i pragną choć odrobinę ją wysmuklić. Zastosowanie botuliny bezpośrednio w mięśnie żwacze, które stopniowo zaczynają się relaksować, przynosi twarzy harmonijny wygląd już po dwóch tygodniach. Wystarczy odpowiednia dawka botoksu, a twarz widocznie się wygładza i nabiera smuklejszego wyrazu. Dzięki toksynie botulinowej można także zniwelować skłonność do marszczenia brody.

Doskonalenie kształtu nosa

Ponieważ nos znajduje się w centralnej części twarzy, jego modelowanie musi być bardzo precyzyjne. Gdy czubek nosa za mocno opada, przy użyciu niewielkiej dawki botoksu unosimy jego koniuszek, co poprawia jego wygląd.

Zmniejszenie lub likwidacja uśmiechu dziąsłowego

Uśmiechem dziąsłowym nazywa się odsłanianie od 2 do 3 mm dziąseł w szerokim uśmiechu. Jeżeli chodzi o użycie toksyny botulinowej, jest ona skuteczna w przypadku, gdy źródłem uśmiechu dziąsłowego jest nadmierna praca mięśni, które odpowiadają za pracę warg. Jeżeli problem pacjenta ma podłoże stomatologiczne, botulina jedynie zmniejszy problem, ale go nie wyleczy.

Sposób na bruksizm

W naszym gabinecie we Wrocławiu stosujemy botoks jako formę terapii nawykowego zgrzytania i zaciskania zębów. Holistyczne leczenie bruksizmu polega nie tylko na usunięciu dolegliwości, ale także na głębokiej analizie przyczyn jego pojawienia się, takich jak stres, niedobór snu czy witamin lub różnego rodzaju alergie. W celu chwilowej redukcji zgrzytania i zaciskania zębów używamy botoksu, jednak to tylko element leczenia objawowego, które wymaga dalszej obserwacji lekarza specjalisty.

Pozostałe zabiegi

Niwelowanie przebarwień
Mezoterapia igłowa
Biorewitalizacja skóry
Wypełnianie i rekonstrukcyjne
Lifting wolumetryczny
Peelingi lekarskie
Osocze bogatopłytkowe

Zapoznaj się z cennikiem naszych zabiegów

Cennik