Peeling chemiczny skóry
Peeling chemiczny to zabieg, który można wykonać w profesjonalnym gabinecie, takim jak nasz we Wrocławiu. Stosuje się go zazwyczaj w celu redukcji trądziku, blizn potrądzikowych, przebarwień skóry oraz jako zabieg „anti-aging”. Kiedy warto zdecydować się na peeling chemiczny i jak przebiega ten zabieg?
Peeling chemiczny – na czym polega?
Istnieje kilka rodzajów peelingu chemicznego, dlatego decydując się na zabieg, warto skonsultować się z kosmetologiem. Peelingi wykonywane w domu różnią się od tych przeprowadzanych w gabinetach medycyny estetycznej poziomem penetracji w warstwy skóry – są bardziej powierzchniowe i usuwają jedynie cienką warstwę martwego naskórka. W przeciwieństwie do nich profesjonalne zabiegi peelingu chemicznego, takie jak te stosowane w naszym gabinecie we Wrocławiu, dzięki działaniu substancji chemicznych nałożonych na skórę, pozwalają dotrzeć do głębszych jej warstw. Przygotowywane mieszanki chemiczne najczęściej stosuje się na skórę twarzy, szyi i dłoni, chcąc poprawić jej kondycję.
Rodzaje peelingu chemicznego
Ze względu na poziom penetracji w skórę, wyróżnia się trzy jego rodzaje:
- powierzchniowy – usuwa cienką warstwę naskórka, likwidując niewielkie przebarwienia, zmiany związane z trądzikiem lub delikatne zmarszczki,
- średnio głęboki – dociera aż do skóry właściwej, zmniejszając większe przebarwienia, blizny i zmarszczki,
- głęboki – również dociera do skóry właściwej, ale przy wykorzystaniu silniejszych substancji chemicznych, jest skuteczny w przypadku bardziej zaawansowanych zmian.
Podstawowe wskazania:
- pozbawiona blasku i zmęczona skóra twarzy,
- przebarwienia,
- widoczne pory,
- blizny powstałe w wyniku uszkodzeń skóry,
- skóra zniszczona przez słońce,
- trądzik i blizny potrądzikowe,
- zmarszczki,
- piegi.
Jak przebiega zabieg?
Powierzchniowy peeling wykonuje się przy użyciu delikatniejszych substancji chemicznych, które nałożone na skórę wacikiem lub pędzelkiem pozostają na niej kilka minut, a następnie są zmywane.
Wniknięcie do głębokich warstw skóry jest możliwe dzięki nałożeniu odpowiedniego kwasu, który jest dobierany indywidualnie do każdego pacjenta, z uwzględnieniem typu cery oraz problemów skórnych, z którymi się boryka. Dlatego bardzo ważne są poprzedzające zabieg konsultacje z kosmetologiem lekarzem. Niektóre rodzaje preparatów są zbyt silne dla skóry wrażliwej, natomiast cerze tłustej nie pomogą delikatniejsze kwasy. W tym wypadku miernikiem skuteczności przeprowadzonego zabiegu jest uwzględnienie potrzeb pacjenta oraz wybranie przez kosmetologa lekarza odpowiedniego preparatu i jego stężenia.
Decydując się na zabieg peelingu chemicznego, warto wybrać usługę przeprowadzoną w profesjonalnym gabinecie przez lekarza, który ma odpowiednie kwalifikacje.
Efekty peelingu chemicznego
Peeling chemiczny poleca się przede wszystkim osobom zmęczonym nieprzynoszącą efektów pielęgnacją cery, ponieważ jego zastosowanie widocznie odświeża, odmładza i wygładza skórę twarzy. Kolejnym ważnym efektem peelingu jest likwidacja trądziku i blizn potrądzikowych. Wniknięcie w skórę właściwą pozwala na zmniejszenie widoczności zmarszczek i rozjaśnienie różnego rodzaju przebarwień. Co więcej, odświeżona skóra znacznie lepiej wchłania aplikowane kosmetyki, umożliwiając poprawę jakości cery, poprzez produkty dostępne na rynku.
Przeciwwskazania do zabiegu
Jednym z powodów stosowania peelingu chemicznego jest chęć pozbycia się uciążliwego trądziku, lecz kiedy pacjent przyjmuje doustnie pochodną witaminy A, w celu wyleczenia niedoskonałości swojej cery, konieczne jest odczekanie co najmniej pół roku po zakończeniu kuracji, by mógł bezpiecznie podejść do zabiegu. Po wykonaniu peelingu chemicznego należy unikać nadmiernego kontaktu poddanej zabiegowi skóry ze słońcem, ponieważ może to doprowadzić do powstania przebarwień. Zabrania się wykonywania zabiegu kobietom w ciąży oraz w okresie laktacji, a także osobom zmagającym się z dużą liczbą znamion, opryszczką, alergiami skórnymi, aktywnym trądzikiem lub niezagojoną, uszkodzoną skórą. Peeling chemiczny zwiększa wrażliwość na słońce, dlatego powinny z niego zrezygnować osoby borykające się z uczuleniem na nie.
W naszym gabinecie znajdziecie Państwo również peelingi chemiczne całoroczne.
Jak często wykonywać zabieg?
Częstotliwość wykonywania peelingu chemicznego zależy od obecnego stanu skóry i efektów, które pragnie się uzyskać. Jeżeli pacjent boryka się z głębokimi bliznami i przebarwieniami, konieczna będzie seria zabiegów, których dokładną liczbę wyznaczy kosmetolog. Jednak wiele osób decyduje się na peeling w celu odmłodzenia cery, a wtedy trzy- pięć zabiegów w roku wystarczą, by uzyskać satysfakcjonujący wygląd.
Czy zabieg boli?
Peeling powierzchniowy nie jest bolesny i wiąże się jedynie z delikatnym pieczeniem skóry po nałożeniu mieszanki chemicznej, które zazwyczaj mija po zmyciu substancji.
Czy peeling chemiczny jest bezpieczny?
Peeling chemiczny to jeden z najbezpieczniejszych zabiegów medycyny estetycznej, dlatego decydując się na jego wykonanie, nie należy obawiać się skutków ubocznych.
Wykonywane w naszym gabinecie medycyny estetycznej we Wrocławiu peelingi chemiczne to idealne rozwiązanie dla osób, które marzą o doskonałej cerze. Zabiegi pozwalają odkryć piękno skóry, które wcześniej kryło się w głębszych jej warstwach. Wzbogacone o profesjonalną pielęgnację stanowią gwarancję promiennej i gładkiej cery przez długi czas