Toksyna botulinowa – najlepsza recepta na zmarszczki wiosną i latem

//Toksyna botulinowa – najlepsza recepta na zmarszczki wiosną i latem

Wydawać by się mogło, że piękna, słoneczna pogoda, które często korzystnie wpływa na samopoczucie, powinna równie pozytywnie działać na cerę. Niestety okazuje się, że wiele zmarszczek mimicznych powstaje właśnie na skutek marszczenia się i mrużenia oczu przed ostrym promieniowaniem słonecznym. Toksyna botulinowa stosowana jest w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej, które mają na celu redukcję zmarszczek, zwłaszcza tych w górnej części twarzy. Substancja uniemożliwia mięśniom kurczenie się, które jest powodem powstawania bruzd m.in. w okolicach oczu, między brwiami lub na czole.

Toksyna botulinowa – jak wygląda zabieg?

Wstrzykiwanie toksyny botulinowej musi odbywać się w warunkach ambulatoryjnych z zachowaniem wszelkich standardów bezpieczeństwa. Przy dużym stężeniu substancja może być toksyczna, dlatego konieczna jest ścisła kontrola dawki wstrzykiwanej w czasie zabiegu. W gabinetach medycyny estetycznej wykorzystuje się niewielkie ilości substancji, które wystarczają do osłabienia mięśni, ale nie wywołują innych, negatywnych skutków czy powikłań. W czasie wykonywania zabiegu bardzo ważne jest precyzyjne wprowadzenie toksyny botulinowej przy pomocy cienkiej igły. Nakłucia wykonywane są zazwyczaj w kilku miejscach na twarzy. Ich dokładną liczbę ustala się na podstawie m.in. głębokości zmarszczek, a także ich umiejscowienia. Przed zabiegiem można zastosować znieczulenie, które niweluje odczucia bólowe.

Toksyna botulinowa – efekty zabiegu

Brak lub ograniczenie możliwości marszczenia mięśni, do których została wstrzyknięta substancja, jest zauważalny po 10 -12 dniach od zabiegu. Preparat uniemożliwia wykonywanie ruchów mimicznych średnio od 3 do 6 miesięcy, choć zależne jest to od cech osobniczych. Po tym czasie zabieg można powtórzy, choć nie zaleca się wykonywania go częściej niż co 6 miesiące. W przypadku wyjątkowo głębokich zmarszczek wiele osób decyduje się na dodatkowe uzupełnienie ich kwasem hialuronowym. Przeciwwskazaniami do zabiegu są m.in. zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (np. Miastenia gravis), miejscowe infekcje skóry, zaburzenia krzepliwości krwi lub stosowanie niektórych leków.

2020-06-18T09:01:12+00:00 2020/06/18 |