Jak dbać o skórę latem – fotoprotekcja

//Jak dbać o skórę latem – fotoprotekcja

Odpowiednia pielęgnacja to klucz do zadbanej i zdrowej skóry. Już od dawna wiadomo, że słońce ma szkodliwy wpływ na cerę, dlatego właśnie tak często mówi się o konieczności stosowania kosmetyków z filtrem. Promieniowanie UV jest szczególnie niebezpieczne latem. Wtedy najczęściej narażeni jesteśmy na ekspozycję na słońce, niemniej jednak równie szkodliwe bywa nawet zimą. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne może nieść za sobą poważne konsekwencje. Niektóre z nich, to trwałe uszkodzenia skóry (fotostarzenie), powstanie przebarwień, a nawet rozwój nowotworów.

Fotoprotekcja

Każdy człowiek posiada naturalną ochronę przed promieniowaniem UV, a jej stopień może się różnić w zależności od fototypu skóry. Melanina to pigment wytwarzany w organizmie, występujący głównie w skórze, odpowiedzialny za ochronę cząsteczek DNA przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych światła słonecznego. Promienie UV zmieniają zabarwienie skóry i powodują oparzenie słoneczne, potocznie znane jako opalenizna. Proces ten nazywany jest fotoprotekcją naturalną.

Kosmetyki z protekcją UV

Aby odpowiednio zabezpieczyć cerę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych warto również postawić na fotoprotekcję sztuczną. Należy do niej np. odzież, taka jak kapelusze, czapki oraz okulary przeciwsłoneczne. Równie ważne są kosmetyki z protekcją UV. Kosmetyki z ochroną SPF powinny towarzyszyć nam przez cały rok, a te o podwyższonej ochronie, np. kremy z filtrem 50+ powinny w okresie letnim zamieszkać w kosmetyczce każdego. Rodzaj filtra dobierany jest zależnie od fototypu skóry. Rozróżniamy filtry fizyczne, które rozpraszają odbijane światło oraz organiczne – pochłaniające światło słoneczne. Warto dodać, że nawet najmocniejszy filtr nie jest w stanie powstrzymać 100% promieniowania słonecznego.

2020-09-30T06:23:15+00:00 2020/07/13 |